Kompiuterinė tomografija, tai medicininė, jonizuojančiąją spinduliuotę naudojanti vaizdinės diagnostikos priemonė.

Toks aparatas susideda iš 3 pagrindinių dalių:

  • Vamzdžio/ Giantrio (nuo angliško žodžio “Gantry“). Tai- svarbiausia dalis, nes joje yra lokalizuotas paciento pozicionavimo gultas, paminkštinimai ir kitos tiriamojo patogumui skirtos dalys. Be to vamzdyje yra tomografo „širdis“- rentgeno spindulius generuojantis vamzdis, pre- paciento kolimatorius, post- paciento kolimatorius ir pacientą perėjusių spindulių detektorius. Kolimatorius yra plačiai rentgenodiagnostikoje naudojamas įrankis, skirtas modifikuoti spindulių lūžio kryptį. Kadangi ekspozicijos metu rentgeno vamzdis sukasi ratu, visos šios dalys turi būti suderintos tarpusavyje ir sinchroniškai judėti apie pacientą. Mechaninis judėjimas sukelia neigiamą efektą- vamzdžio kaitimą, todėl patalpa skirta CT tyrimams turi būti aušinama.
  • Duomenų gavimo sistemos. Ji skirta grafiškai atvaizduoti detektoriaus gautus rentgeno spindulių fotonus kompiuterio ekrane.
  • Valdymo pulto.

Kompiuterinė tomografija leidžia skanuoti tiriamąjį transversaliais (išilgai kūno ilgio, t.y. nuo nosies link uodegos arba atvirkščiai) pjūviais, o kompiuterinei programai apdorojus duomenis, gali būti sukuriamas platus spektras tirtos lokacijos atvaizdų. Nors tyrimo metodas geba sukurti trijų dimensijų vaizdą, jis yra atvaizduojamas dviejų dimensijų ekrane.

Image

Paveikslėlio nuoroda- http://maurivet.blogspot.com/2015/08/anatomical-terms-in-dogs.html

Ją aplankius galima nuodugniau išanalizuoti skirtingus terminus, naudojamus gyvūno pjūviams apibūdinti, ypač pravartu atkreipti dėmesį į skirtumus priekinėse, užpakalinėse galūnėse ir galvoje.

Pasibaigus ekspozicijai ir susisteminus duomenis, galima pamatyti visų krypčių pjūvius bei pritaikyti rekonstrukcijas, naudojamas skirtingų audinių tikslesniam tyrimui, pavyzdžiui: minkštųjų audinių, kaulų ar plaučių. Be standartinio juodai balto vaizdo, pažangūs aparatai geba sukurti 3D vaizdą su skirtingus audinius atspindinčiomis spalvomis.



Aprašant standartinį, juodai baltą vaizdą, kontrasto pokyčiams yra naudojami terminai hipoatenuacija, hiperatenuacija. Taip pat hipodensiškos ar hiperdensiškos zonos. Atenuacija yra skirtumas tarp kūno sugertų ir praleistų rentgeno spindulių. Hipoatenuota vieta yra ryškesnė, baltesnė. Toks pokytis gali įvykti dėl uždegiminio proceso, didesnį audinio tankį sukeliančio proceso, pvz.: naviko. Hipodensiškos zonos yra mažiau tankios, o hiperdensiškos- tankesnės nei įprasta. Jei procesas mišrus, naudojame būdvardį heterogeniškas.

Nuotraukų galima rasti paspaudus čia

Dažniausiai tomografija atliekama prieš ir po intraveninio kontrastavimo. Kontrastinės medžiagos pasiskirstymo audiniuose ypatumai gali suteikti daug informacijos ar išryškinti procesus, kurių neįmanoma pastebėti plika akimi. Taip pat galima atlikti cistografijas (šlapimo pūslės kontrastavimas), pielografijas (inksto kolektorinės sistemos kontrastavimas), urografijas (inkstų, šlapimo pūslės ir šlapimtakių kontrastavimas), mielografijas (stuburo smegenų kontrastavimas suleidžiant kontrastinę medžiagą į subarachnoidalinį tarpą, kad jis pasiskirstytų su cerebrospinaliniu skysčiu) ir daugelį kitų tyrimų.

Daugiau galima paskaityti čia

CT aparatas turi numatytą įmanomą tiriamojo sluoksnių kiekį. Jis gali siekti maksimalų 240 pjūvių ilgį. Todėl tiriant pacientą reikia nurodyti apytikslį tiriamos vietos ilgį pjūviais nuo pradinio taško (inferior- I) iki galutinio (superior- S). Pozicionavimo pasirinkimo laisvė yra suteikiama tiriančiajam.

CT aparato darbo greitis tiesiogiai priklauso nuo jo specifikacijų. Helikaliniai tomografai (kuriuose rentgeno vamzdis sukasi apie paciento ašį) yra skirstomi pagal sluoksnių skaičių. Kuo daugiau sluoksnių, tuo aparatas veikia greičiau ir yra brangesnis. Taip yra todėl, nes 64 sluoksnių mašina tą patį pacientą skanuos 8 kartus greičiau nei 8 sluoksnių aparatas. Tačiau veterinarijoje tai nėra taip aktualu, kaip medicinoje, nes didžioji dalis pacientų savo išilginėje ašyje nesiekia metro.

 

Šiuo metu Lietuvoje yra 2 veterinarijos klinikos, naudojančios kompiuterinę tomografiją.

  • Klaipėdoje, Vetamicus Veterinarinės medicinos ir diagnostikos centras, Klaipėdos g. 49, Tauralaukis. Naudojamas 16 sluoksnių tomografas.
  • Vilniuje, Jakovo veterinarijos centre, Gerosios Vilties g. 1. Naudojamas dvisluoksnis tomografas.

Veterinarinės vaizdinės diagnostikos atlasas. Rinktis pagal lokalizaciją ir tyrimo metodą- CT galite paspaudę čia

Kryžiažodis Jūsų žinioms lavinti